Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı, dizimizde dört ana bağ bulunmaktadır. Bu ana bağlardan biri de ön çapraz bağdır. Dizin öne kaymasını engeller. Hastalar genellikle yürürken dizinin boşaldığını ya da boşa bastıklarını hissettiklerini söylerler. Bu bağının tahminen uzunluğu 38 milimetre çapı ise on bir milimetredir. Genellikle bu rahatsızlık 20-30 yaşlar arasında görülür.

Bu rahatsızlık genelde ayak sabit duruyorken vücudun dizin üzerinde dönmesi sonucu oluşur. Sporcu rahatsızlığı denilebilir. Futbol, basketbol oynayan oyuncuların ani bir şekilde yön değiştirmesi sonucu ön çapraz bağlar hasar görür. Futbolcuların giydiği çivili ayakkabılar zemine saplandığında da bu rahatsızlık olabilir. Basketbolda ise sıçrama hareketini yaparken bacağı yanlış bir şekilde yük verildiğinde de bu sağlık sorunu oluşur. Ön çapraz bağı yırtığıyla birlikte menisküs yırtığı da oluşur.

Hastaların şikâyetleri akut ve kronik olarak ikiye ayrılır. En az üç hafta geçmiş ise hastaların şikâyetlerine akut denir. Bu şikâyetler şişme, hareketinin yavaşlaması, dizde ağrı, dizi yüz seksen derece pozisyonuna sokamama, aksayarak yürüme gibi temel şikâyetleri vardır. Üç aydan daha fazlaysa bu hastaların şikâyetine kronik denir. Bu şikâyetler koşamama, spor yapamama, anide sıçrayamama, dönememe, aniden duramama şikâyetleri ile doktora gelirler. Bu şikâyetler ile gelen hastanın dizinde ani şişmeler de olabilir. Akut olgularda kıkırdak hasarı teşhis edilir bu yüzden ameliyata gerek duyulmaz. Kronik olgularda da kıkırdak hasarı teşhis edilir. Ancak buradaki kıkırdak hasarı çok ileri bir boyuttur. Kireçlenme bile başlamış olabilir. Bu durumda genelde Ön Çapraz Bağı Ameliyatı yapılmaktadır.

Ameliyat öncesi teşhiste hastaya detaylı olarak diz muayenesi yapılır. Çapraz bağ yırtığından şüphelenen doktor muayene sırasında hastaya spesifik testler uygular. Bu testler ile yüzde doksan tanı konur ve ameliyat olup olmayacağı belirlenir. Ancak testler ile anlaşılmadı ise ağrının nedeni akut olgularında belli olmaz ama kronik bulgularda MR'da hemen teşhis konulur. Bu rahatsızlıkta ameliyat tek çözüm yolu değildir. İlaçlarla da tedavi edilir. Ancak ilaçlar geçici bir çözüm yoludur. Bu yüzden ameliyat için kesin çözüm diyebiliriz.

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar
  • Hastanın yaşı
  • Yaralanmanın şiddeti ve ek yaralanmalar
  • Yaralanmanın nedeni ve düzeyi
Hastanın yaş aralığı 12-20 arasında ise bu hastalar çok hareketli ve aktivite düzeyi yüksek zamanları olduğundan ameliyat en iyi seçenektir. Hastanın yaş aralığı yirmi ile kırk arasında ise hasta eğer sporcu ise ya da spora karşı istekli bir birey ise ameliyat bu hastalar için doğru seçenektir. Son olarak hasta kırk ile altmış yaşları arasında ise burada yaştan daha çok önemli olan spor yapma dereceleri veya düzeyleridir. Çünkü ameliyat sonra spor yapması gerekilen bir ameliyattır.

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı kopan bağların uç uca dikilme ameliyatı olarak düşünülse de böyle bir ameliyat değildir. Bu ameliyatta kopan bağ çıkarılır ve hastaya bağ nakli yapılmaktadır. Bir çeşit nakil ameliyatıdır. Bu bağlar iki türlüdür. Bunlar kadavradan alınmış bağ ve hasta vücudundan oluşturulan bağdır. Vücuda uyum problemi yaşanmasından diye hastanın kendi vücudundan oluşturulur ve takılır.

Ameliyat sonrasında yapılacaklar hastanın durumuna göre değişir. Bir gece hastanede kalır. Bunun nedeni de ameliyat sonrası ilk yürüyüşünü doktorların görmesi içindir. Doktor hastanın durumuna göre fizik tedavi önerebilir. Bu öneriyi genelde yaşlı insanlara uygularlar. Ön Çapraz Bağı Ameliyatı sonrası doktorunuzun verdiği egzersizleri yapıp kullanılması gereken ilaçları içerseniz çok kolay iyileşirsiniz.

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Yorumları

soru

Ajlan

11 Nisan 2024 Perşembe

Sürekli halı sahaya giderek futbol maçı yapıyorduk. Bu nedenle en son gidişimde düştüm ve ön çapraz bağlarımdan biri ve arka çapraz bağlarımdan biri zedelenmiş olduğu söylendi. ön çapraz bağ koptuğu için ameliyat olacağım. Bu rahatsızlığın ameliyatı çok zor mudur?

Cevap yaz
cevap

Admin

11 Nisan 2024 Perşembe

Ajlan Bey,

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. Ön çapraz bağ ameliyatı sporcular ve aktif yaşam tarzı olan insanlar için yaygın bir ameliyattır. Ameliyat genellikle artroskopik yöntemle yapılır ve bu yöntem sayesinde daha az invaziv bir işlem gerçekleştirilir. Ameliyat sonrası iyileşme süreci ve rehabilitasyon, başarılı bir sonuç için çok önemlidir. Çok zor bir ameliyat olmadığı söylenebilir ama doktorunuzun tavsiyelerine uymak ve rehabilitasyon programına dikkat etmek gereklidir. Umarım en kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz.

Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Öçb Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Öçb Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Nasır Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Nasır Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalp Pili Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalp Pili Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kepçe Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kepçe Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Topuk Dikeni Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Topuk Dikeni Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Bademcik Ameliyatı Sonrası İltihaplanma

Bademcik Ameliyatı Sonrası İltihaplanma

Güncel

Kalp Deliği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalp Deliği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6