Prostat Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
20 Temmuz 2024

Prostat Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Prostat Ameliyatı

Prostat, idrar kesesinin en alt kısmında yer alan ve yalnızca erkeklerde bulunan bir organdır. Bu organ, idrarın ve cinsel beraberlik sonrasında meninin dışarı atılmasını sağlar. Özellikle 40 yaşın üzerindeki erkeklerde, prostat bezi büyüyebilir ve birtakım şikayetlere yol açabilir. En sık görülen şikayetler arasında idrar yapmada zorluk ve idrarın azalması bulunmaktadır. Eğer hastanın rahatsızlığı üst düzeyde değilse, ilaç tedavisi uygulanır. Ancak ilaç tedavileri yeterli gelmediğinde, prostat rahatsızlıklarında en çok uygulanan yöntem ameliyatlardır.

Prostat Ameliyatı Türleri

Transüretral Prostat Rezeksiyonu (TUR Prostat)

Oldukça basit ve başarılı bir ameliyat olan TUR prostat, prostata idrar yolundan girilerek idrarın akışını sağlayacak düzeyde bir oluk açılması ile gerçekleştirilir.

Lazer Prostat Ameliyatı

Yeşil ışık ameliyatı olarak da bilinen bu yöntem, TUR prostat ameliyatı ile aynı etkiyi gösterir. Lazer prostat ameliyatında, hastanın idrar yolundan girilerek prostatın büyüyen kısımları lazer ışıkları sayesinde buharlaştırılır ve ortadan kaldırılır. Bu ameliyatın avantajları şunlardır:
 • Hastaların hastanede yatış süresini oldukça kısaltması
 • Kanamasız bir ameliyat olması
 • Ameliyattan hemen sonra ya da ertesi günü idrar sondasının çıkarılması
 • Hastaların günlük yaşantısına ve aktivitelerine kısa bir zamanda geri dönmesi
 • Hasta tamamen uyutulmadan lokal anestezi ile yapılabilmesi

Kapalı Prostat Ameliyatı (TUR Prostat Ameliyatı)

Bu ameliyat yönteminde de birçok ameliyatta kullanılan endoskobik aletler kullanılır. Tur prostat ameliyatı hastanın idrar yolundan bir parmak kalınlığında metal bir sonda ile girilerek uygulanır. Metal sondanın içine steril bir sıvı verilir ve görüntüyü gerçekleştiren endoskopik cihazlar ve elektrokoterizasyon sayesinde prostat bezesi bölüm bölüm idrar yolundan alınır. Bu ameliyat sonrasında hastanın idrar yoluna idrarını yapabilmesini sağlayacak kauçuk bir sonda takılır ve bu sonda doktorun belirleyeceği süre boyunca hastada kalır.

Açık Prostat Ameliyatı

Hastanın prostat bezi oldukça büyük bir boyuta ulaştıysa ya da idrar kesesinin küçük olması nedeniyle endoskopik cihazların girişi gerçekleştirilemiyorsa, açık prostat ameliyatı uygulanır. Bu ameliyat sırasında, hastanın karın bölgesinin alt kısmına ufak bir kesik yapılır ve idrar kesesine ulaşılıp idrar kesesi açıldıktan sonra, prostat bezinin kapsülünün içindeki kısımlar alınır. Ameliyat sonrasında hastaya karın bölgesinden biri idrar kesesinin içine, diğeri ise idrar kesesinin dışına yerleştirilen iki kauçuk hortum ve idrar sondası takılır. Hastanın karın bölgesinden takılan hortumlardan verilen serum ile sürekli yıkama işlemi uygulanır. Ameliyat sonrasında idrar sondası ve hortumlar doktorun belirleyeceği süre boyunca hastada kalır.

Prostat Ameliyatı Sonrası Hastanede Kalış Süresi

Kapalı ameliyat sonrasında hasta genellikle üç gün hastanede kalır. Bu üç gün sonrasında hastanın idrar sondası çıkarılır ve doktorun gerekli gördüğü durumlarda hastaya serum ya da antibiyotik tedaviler uygulanabilir. Hastanın idrar sondası çıkarıldıktan sonra idrar yapması beklenir ve hastanın idrarını rahat yaptığı takdirde bazı antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar verilerek evine taburcu edilir.

Açık prostat ameliyatı sonrasında ise hasta idrar sondası ve hortumları çıkarılmadan bir hafta hastanede kalır. Bir hafta sonrasında hastanın sonda ve hortumları çıkarılır ve dikişleri alınır. Hastaya antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar verilerek taburcu edilir.

Prostat Ameliyatı Sonrası Hastaların Dikkat Etmesi Gereken Durumlar
 • Prostat ameliyatlarında prostat bezinin alındığı bölgelerde oluşan yaralar yaklaşık olarak iki ayda iyileşir. Bu dönemde hastada idrarda kanama görülebilir.
 • Bu dönemde hastaların sert yerlere oturmaması önerilir.
 • İyileşme süresi boyunca hastaların makat bölgesi boşlukta olacak biçimde oturmaları önerilir.
 • Hastaların kabızlık sorununa dikkat etmeleri gerekir.
 • Ameliyattan sonra hastaların bir ay boyunca cinsel ilişkide bulunmamaları gerekir.
 • Aynı zamanda günde 3 litre sıvı tüketmelerinde fayda vardır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni