Kalp Pili Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
22 Haziran 2024

Kalp Pili Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalp Pili Ameliyatı

Kalp pili ameliyatı, kalp atışlarını düzenlemek amacıyla kalbe yakın bir bölgeye kalp pili yerleştirilmesi işlemidir. Kalp pili, kalp atışlarını üreten bir üreteç ve bu üreteçten kalbe bilgi ileten tellerden oluşur.

Kalp Pili Nasıl Çalışır?

Kalp pili, genellikle köprücük kemiğinin altına yerleştirilir. Pilin içinde bulunan iletkenler, kalbin içindeki büyük damarlar aracılığıyla kalbe ulaşır. Amaç, kalp atışları hakkındaki bilgiyi kalp pili üretecine iletmektir. Eğer kalp atışları çok yavaşlarsa, üreteç bunu iletkenler aracılığıyla algılar ve gerekli elektrik akımını göndererek kalbin normal hızda atmasını sağlar. Kalp normal hızına ulaştığında ise üreteç bu işlemi durdurur. Ayrıca kalp ritim bozukluğu ve kalp yetmezliği tedavisinde de kullanılır. Kalp pillerinin enerjisi ortalama 7-10 yıl kadar yeterlidir.

Kalp Pili Çeşitleri

Kalp pili ameliyatında kullanılan iki çeşit kalp pili vardır:
  • Geçici Kalp Pili: Hastada geçici olarak oluşan bloklar nedeniyle takılır ve kısa süreliğine kalp ritmini sürdürmesi sağlanır.
  • Kalıcı Kalp Pili: Kalbin içine ya da kalp adalesine kalıcı olarak yerleştirilir.

Ameliyat Esnası

Kalp pili ameliyatı genellikle lokal anestezi altında yapılır. Kalp pili, köprücük kemiğinin altına 3-4 cm uzunluğunda bir yarık açılarak yerleştirilir. İletkenler, kalbe atardamar yolu ile ulaştırılır. Doğru pozisyon bulunana kadar iletkenlerin yerleştirilmesi biraz zaman alabilir. Kalp pili kutusu da yerleştirildikten sonra iletkenler ve kutu birbirine bağlanır ve yara dikişle kapatılır. Bu işlem yaklaşık bir saat sürer. Ameliyat sırasında kalp ritmi, kan basıncı, nabız, tansiyon ve kanın içindeki oksijen seviyesi monitörlerden kontrol edilir.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası hastanın en az 12 saat istirahat etmesi gerekir. İstirahat boyunca kalp pilinin yerleştirildiği bölgeye basınç uygulanmamalı ve yüzüstü yatılmamalıdır. Hastanın omzunu ve dirseğini yaklaşık 1 ay çok fazla hareket ettirmemesi iyileşme süreci için önemlidir. Omuz dışındaki ön kol ve elleri hareket ettirmede bir sakınca yoktur. Hasta kolunda ve dirseğinde birkaç gün ağrı yaşayabilir. Ameliyat bölgesi yaklaşık 1 hafta kadar kuru tutulmalıdır. Sadece batikon ile yara dezenfekte edilmelidir. Dikişler alındıktan sonra yara kendiliğinden kapanır. İlk doktor kontrolü genellikle 6 hafta sonradır. Bu kontrolde kalp pilinin doğru çalışıp çalışmadığı ve iletkenlerin yerinde olup olmadığı kontrol edilir. Kalp pili hakkında bilgilerin yazılı olduğu bir kart hastaya verilir ve bu kartın her zaman yanında taşınması gerekmektedir. Havaalanı gibi dedektörlerin bulunduğu yerlere giriş yaparken bu kart gösterilmelidir. Elektrikli kablolu saç kurutma makineleri, elektrikli battaniyeler, çağrı cihazları, cep telefonları ve büyük mıknatısları olan müzik hoparlörleri kalp pilinden en az 15 cm uzakta tutulmalıdır.

Kalp Pili Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Baypas Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Baypas Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Sonrası Gaz Nasıl Çıkarılır?

Ameliyat Sonrası Gaz Nasıl Çıkarılır?

Meme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Meme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Silikon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Silikon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lazerle Fıtık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lazerle Fıtık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Lazerle Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lazerle Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kornea Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kornea Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Karın Gerdirme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karın Gerdirme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6