Bel Kayması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
21 Haziran 2024

Bel Kayması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bel kayması, günümüzde oldukça sık görülmeye başlanmıştır. Bunun nedeni, eskiden birçok kişi bel ağrılarını normal röntgenlerle teşhis edilip tedavi edilmekteydi. Günümüzde ise modern görüntüleme yöntemleriyle bel fıtığı denilen veya röntgende hiçbir şey görülmeyen bel kaymaları ortaya çıkmaktadır. Bel kayması, yaş ilerledikçe kemik erimesiyle de ortaya çıkabilir. Ancak, her bel kayması ameliyat gerektirmeyebilir. Eğer bel kaymanız var fakat ağrınız yoksa veya ağrınız ilaçlarla dinliyorsa, çeşitli masajlarla bu durumu atlatabiliyorsanız, bel kayması ameliyatı şart değildir. Bel kaymalarında ameliyat, ancak bacaklarınıza ağrı vurmuşsa, yürürken bacaklarınızdaki ağrı yüzünden durmanız ve dinlenmeniz gerekiyorsa, sinirlerin iyice sıkıştığını işaret eder ve bel kayması ameliyatı gerekir. Bel kayma ameliyatları günümüzde, eskiye nazaran daha küçük açılışlarla veya kapalı yöntemlerle yapılmaktadır. Bu ameliyatlarda, platin denilen vidalar kullanılarak beldeki kaymalar ortadan kaldırılmaktadır.

Bel Kayması Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bel kayması ameliyatı, yıllarca halkın gözünde en korkulan ameliyatlar arasında yer almıştır. Geçmişte, bel kayması ameliyatlarında ölümler gerçekleşmiştir. Ancak günümüzde, gelişen teknoloji, özellikle robotik teknoloji sayesinde, ameliyat yapan doktorların işini oldukça kolaylaştırmış ve riskleri azaltmıştır. Bel kayması ameliyatlarında, araçlarda bulunan navigasyon cihazları gibi cihazlarla, omurgaya konulan vidaların nereye gidecekleri önceden tespit edilip sinire baskı yapması önlenebilmektedir. Ameliyat yaklaşık 1,5 saat devam edebilir. Günümüzde bel kayma ameliyatları, eskisi gibi çok büyük kesiler açılarak ve çift dikişlerle yapılmamakta; daha küçük kesilerle kapalı ameliyatlar yapılmaktadır. Bu sayede hasta, eskiye nazaran daha çabuk iyileşme göstermektedir.

Bel Kayması Ameliyatı Hangi Durumlarda Şarttır?

Film veya MR ile bel kayması tespit edilmiş hastaların hepsine ameliyat edilmesi gerektiği söylenemez. Ancak, bu bel kayması hareketliyse, yani hasta öne doğru eğildikçe veya arkaya doğru eğildikçe bel kaymasının miktarı değişiyorsa, bu kişinin mutlaka bel kayması ameliyatı olması gerekir. Bu bel kayması ilerleyici demektir ve ilerlediği zaman mutlaka omurilikte bir hasar bırakır. Kişinin yürüme mesafesi gittikçe azalır ve omurilikte kalıcı hasarlar ortaya çıkabilir. Bu durumda, kişiye bel kayması ameliyatı yapmak şarttır. Hastada bel kayması vardır fakat omuriliğe bir çarpma olmadığı için hasta yaşamına devam ediyordur. Bu gibi durumlarda hastaya bel kayması ameliyatı şart değildir.

Bel Kayması Ameliyatı Riskli Midir ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bel kayması ameliyatında, her ameliyatta olduğu gibi çeşitli riskler bulunmaktadır. Ancak günümüzde kullanılan yöntemler sayesinde risk daha aza inmektedir. Bel kayması ameliyatı olan kişiler, öncelikle doktorlarının tavsiyelerine harfiyen uymalıdır. Hasta ameliyattan sonra yaklaşık 1,5 ay sert zeminde oturmalıdır. Çünkü omurgaya konulan vidaların ve kaymanın sabitleşmesi için 1,5-3 ay arasında bir süreye ihtiyaç duyulmaktadır. Kişiler, kulaktan dolma birtakım söylentilere göre hareket etmemelidir. Doktorun gözetiminde ve tavsiyeleri üzerine, bir süre sonra hasta normal hayatına dönebilir. Aynı şekilde, doktorun tavsiyesi üzerine önce yatakta, daha sonra ayakta belirli egzersizler önerilir; sonrasında ise hastaya yüzmesi tavsiye edilir. Hasta, bel kayması ameliyatından sonra etraftan tavsiye edilen birtakım ilaçlar veya önerilerden uzak durmalı ve kesinlikle doktorun verdiği ilaçlar ve tavsiyelere dikkat edip uygulamalıdır.

Bel Kayması Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bypass Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bypass Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Laparoskopik Kasık Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Laparoskopik Kasık Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Şaşılık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Şaşılık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lazer Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lazer Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı Apandisit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı Apandisit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6