Diz Platin Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Diz Platin Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diz Platin Ameliyatı, diz eklemlerinde aşırı kireçlenme ve tahribat olan hastaların, günlük yaşamlarındaki işlerini daha rahat yapmalarını amaçlayan bir operasyondur. Diz platin ameliyatının yapılma amacı, hastanın ağrısız ve hareketli bir ekleme sahip olması, günlük yaşam kalitesinin en üst seviyede olmasını sağlamaktır. Bu ameliyat sayesinde hastalar aylar hatta yıllardır çekmiş oldukları ağrılardan çok kısa bir süre içinde kurtulabilir hatta dizin hareket kabiliyetini arttırabilir. Böylece hastalar ağrı duymaksızın daha rahat yürüyebilir ve hareket edebilirler.

Diz Platin Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Dizde iltihabı olan hastalar bu ameliyat için en ciddi hastalardır. Ayrıca dizinde ağrı ve şekil bozukluğu olan, dinlenme, ilaç ve fizik tedavi yöntemleri uygulanmasına rağmen diz ağrıları geçmeyen, yürüme, merdiven inip-çıkma gibi günlük yaşama aktiviteleri ileri derecede kısıtlanmış ve radyografide eklem kıkırdağında ileri derecede tahribat olan hastalara diz platin ameliyatı uygulanır. Bu hastalarda başlıca şikâyet ağrıdır. Hastanın 60-65 yaş üstü olması tercih edilir.

Diz Platin Ameliyatı Tedavi Aşamaları Nelerdir?

Öncelikle ameliyat uygulanacak olan hastanın tüm tedavi yöntemlerini uygulamış ve bunların hiçbirinden fayda sağlamamış olması gerekmektedir. Ameliyat öncesinde kapsamlı röntgen çekilir. Çekilen röntgen ile Uzman doktor kemiklerin ne durumda olduğunu tespit eder. Ameliyattan önce hastanın vücudunun herhangi bir yerinde enfeksiyon varsa tedavi edilip enfeksiyon giderilir. Gerekli tetkikler yapılır ve hasta ameliyata hazırlanır. İlk olarak hastaya anestezi yapılır. İki şekilde anestezi uygulanır. Bunlar genel anestezi ve lokal anestezidir. Lokal anestezi yönteminde hasta belden uyuşturularak tedavi edilir. Genel anestezide ise hasta tamamen uyutulur. Bu işlemden sonra ameliyat başlar. Ameliyatın süresi farklı etkenlere ve dizin durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte genel olarak 1-2 saat arası sürmektedir.

Diz Platin Ameliyatı İyileşme Dönemi Nasıldır?

Ameliyat dizin ön kısmında 10-12 cm uzunluğunda bir kesik yoluyla gerçekleşir. Operasyon sonrası hastalar 30-60 dk arasında operasyon odasında bekletilmekte ve sonra servis odalarına alınmaktadır. Dikişler kendiliğinden düşebilir ya da emilmeyen türden dikişler 2-3 hafta arasında alınır. Diz platin ameliyatı olan hastalar 3-10 gün arasında iyileşme gösterir. Hasta ameliyatın hemen ertesi günü ayağa kalkabilir, ikinci gün ise koltuk değnekleri yardımıyla yürüyebilir. Ortalama 1 hafta içinde tek koltuk değneği ile yürüyebilir hale gelir ve ikinci hafta sonunda destek almadan sorunsuz ve ağrısız bir şekilde yürürler.

Diz Platin Ameliyatı Yorumları

soru

Tanıl

26 Nisan 2024 Cuma

İyi günler ben size diz kapağımda oluşan ağrıdan söz etmek istiyorum. Benim diz kapaklarımda ağrı oluştu ve merdiven inip çıkamıyorum, çömelemiyorum doktora gittim diz kapağı sıvısı bitmiş dedi. Altı ayda bir kez sıvı takviyesi önerdi. Ne yapacağımı bilemiyorum? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim

Cevap yaz
cevap

Admin

26 Nisan 2024 Cuma

İyi günler, öncelikle geçmiş olsun. Diz kapağındaki sıvı eksikliği ciddi bir durum olabilir ve doktorunuzun tavsiyelerine uymanız önemlidir. Sıvı takviyesi ve doktorunuzun önerdiği tedavi planını düzenli olarak takip etmelisiniz. Ek olarak, dizinize binen yükü azaltmak için fazla kilolardan kurtulmak, diz kaslarını güçlendirmek için fizik tedavi egzersizleri yapmak faydalı olabilir. Ancak, herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktorunuzla görüşün. Ayrıca, ağrılarınızı arttıracak faaliyetlerden kaçının ve dinlenmeye özen gösterin. Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boğaz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Boğaz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İple Kepçe Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İple Kepçe Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lasik Göz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lasik Göz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Reflü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Reflü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Geniz Eti ve Bademcik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Geniz Eti ve Bademcik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kapakçık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapakçık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Ameliyat Çeşitleri Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Çeşitleri Riskleri ve Sonrası

Güncel

Reflü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Reflü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6