Vajina Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
12 Temmuz 2024

Vajina Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Vajina Ameliyatı

Vajina ameliyatı, vajinada bulunan şekil bozukluklarının giderilmesini sağlayan estetik ameliyatlar arasında yer alır. Vajinada doğuştan ya da sonradan oluşan şekil bozuklukları, genellikle kadınların evliliği ertelemesine veya evli olanların mutsuz olmasına neden olabilir. Normal doğum yapma sonucunda vajinal sarkma, vajinada genişleme, dudaklarda yapısal değişiklikler gibi deformasyonlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlar, kadınlarda cinsel tatminsizlik, isteksizlik ve özgüven eksikliğine yol açabilir. Kadınlar, cinsellikten kaçmak için çeşitli bahaneler üretebilir. Cinsel ilişkide bulunsalar bile tatmin olmama, tatmin edememe duygularını yaşayarak ruhsal olarak sorunlar yaşamaya başlayabilirler. Vajina ameliyatı, bu sorunların kolayca çözülmesine yardımcı olabilir.

Vajina Ameliyatı Gerektiren Durumlar

  • Doğumda yapılan dikişler, duruş ve şekil bozuklukları
  • Travmalar
  • Genetik etkenler
  • Yaşın ilerlemesiyle birlikte vajina yapısında değişim olması
  • Doğumda fazla kilolu bebek doğurmak
  • Sık mastürbasyon ve hatalı tatmin yöntemleri kullanma
  • Cinsel birleşme sıklığı
  • Kürtaj gibi işlemlerin sıklığı
Vajina ameliyatı sayesinde çiftlerin cinsel yaşamında aktiflik, kaliteli bir cinsel yaşam, sağlıklı bir vajinal bölge ve kadının kendine olan güveninin artması gibi olumlu etkiler meydana gelir.

Vajina Ameliyatında Yapılan Uygulamalar

İç Dudaklarda Küçültme (Labioplasti): Her yaşta kadında utanma ve bilgisizlik gibi etkenler yüzünden geri plana itilen iç dudakların büyük olması sorunu, vajina ameliyatı sayesinde kolayca giderilebilir. Bu sayede vajinanın estetik görünümü sağlanır, kadının aldığı cinsel haz artar ve ruhsal düzelme sağlanır. Vajinada küçük dudaklar büyük dudakların arasında olup, ince bir cilt kıvrımı halindedir. Önde orta hatta klitorisi örter ve arkada küçülerek belirsiz hale gelir. Normalde ayakta durulduğunda büyük dudakların arasında kalır. Ancak dışarı sarkan iç dudakların büyük olduğu durumlar da olabilir. Bunun sağlık açısından zararı olmasa da estetik ve psikolojik sorunlara yol açabilir. Bu tür sorunlar doğuştan ya da sonradan gelişebilir. Özellikle doğumlarda fazla kilo alma ve ardından verme bunda etkilidir. Evli ya da bekar olsun, 18 yaşını geçen herkese bu vajina ameliyatı yapılabilir. Bekarlarda kızlık zarının vajinadan 3-4 cm içeride olması nedeniyle, ameliyatın bir sakıncası olmaz. Ameliyat sırasında lokal anestezi ya da hafif genel anestezi kullanılabilir. Yaklaşık 1 saat süren ameliyatta kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır ve ameliyat izi kalmaz. Sonradan pansumana gerek duyulmaz ancak antibiyotikli pomat kullanımı enfeksiyonlara karşı önemlidir. Hastalar 3-4 hafta sonra cinsel ilişkiye girebilir ve ameliyat orgazm olmaya ya da doğum yapmaya engel teşkil etmez. Dış dudaklarda olan büyüklük de bu vajina ameliyatı sayesinde düzeltilebilir.

Vajen Daraltma: Bu vajina ameliyatı, vajina genişliği yüzünden sorun yaşayanlar için uygundur. Vajinal genişlik, çiftlerde önemli cinsel sorunlara neden olabilir. Bu durum doğuştan ya da sonradan doğum, travma gibi etkenlerden ortaya çıkabilir. Vajina ameliyatı sırasında vajinal kanal daraltılır, içeriden belli oranda kas ve yumuşak doku çıkarılır, gevşek dokular dikilir ve bölgede gerginlik sağlanır. Lokal anestezi ya da hafif genel anestezi altında yapılan ameliyat ağrısız şekilde uygulanır. 1-2 gün içinde hastalar normal yaşamlarına geri dönebilir ve 4-5 hafta içinde cinsel yaşama başlayabilir.

Vulva Bölgesine Liposuction Uygulama: Bazı kadınlar mons pubis bölgesinin yağlı ve kabarık olmasından yakınabilir. Bu operasyonda büyük dudaklarda ve bölgede bulunan yağ dokusu alınarak küçülme sağlanır. Yaklaşık yarım saat içinde tamamlanan operasyonda lokal anestezi kullanılır. Şişlikler bir hafta içinde iner ve 1 ay içinde normale döner.

Vulva Bölgesine Hacim Kazandırma Ameliyatı: Bu vajina ameliyatı, vulva bölgesinde incelik ya da şekil sorunu bulunan hastalara uygulanır. Bölgeye yapılan yağ enjeksiyonu sayesinde istenen hacim elde edilir. Enjekte edilecek yağ karın, kalça gibi alanlardan alınır. Yaklaşık bir saatte tamamlanan operasyon sonrasında hastalar hızla iyileşir ve hemen aktif yaşama geri dönebilirler.

Vajina Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vajina ameliyatı geçiren hastaların doktor kontrollerini ve yapılması gereken pansumanları aksatmaması önemlidir. Ameliyat bölgesinin sıcak su temasından korunması gerekir. Hastalar ameliyattan 4-5 gün sonra banyo yapabilir ancak cinsel ilişkiye girmek için 1 ay beklenmesi gerekir. Bu konuda doktorun önerilerine uyulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası