Ameliyat Sonrası Kabızlık Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ameliyat Sonrası Kabızlık Belirtileri ve Tedavisi

Ameliyat sonrası kabızlık, Ameliyat sonrasında kişinin beslenme koşullarına dikkat etmesi iyileşme sürecinde oldukça önemlidir. Vücudun kısa sürede toparlanması için yenilen yiyeceklerin taze ve sağlıklı olmasına dikkat edilmesi gerekir. Fiziksel ve ruhsal durum sebebiyle iştahın normalden daha az olması ameliyat sonrasında yiyeceklerin tadını farklı algılanması gibi problemler yaşanıyor olabilir.

Ameliyat sonrasında iyileşme döneminde vücudun gerekli protein vitamin minerallerini sağlamak için dengeli beslenmek gerekir. Ameliyat sonrasındaki kabızlığa neden olabilecek yiyeceklerden uzak durmak oldukça önemlidir. Kabızlık sebebiyle tuvaletine çıkıldığında kendini zorlama sebebiyle ameliyat edilen bölgenin baskı altında kalmasına sebep olacağı için, bu durum iyileşme sürecini etkileyecektir. Kabızlık sebebiyle sindirim sisteminde olan mide, yutak, ağız, bağırsak, yemek borusunun yanında sindirim sistemine yardımcı olan organlar arasında karaciğer pankreas gibi önemli organların ameliyat sonrasında beslenmesinde değişiklik yaşandığından dolayı tüketilen yiyeceklerin dikkatli seçilmesi gerekir. Kişinin yediği yiyecekleri bilinçli olarak tüketmesi ameliyat sonrasındaki kabızlığın geçmesine yardımcı olacaktır.

Ameliyat sonrasındaki kabızlığı gidermek için dikkat edilmesi gereken besinler
 • Ameliyat sonrasında tüketilen yiyeceklerin taze ve işlenmemiş olmasına dikkat etmek gerekir. Hazır olarak satılan meyve sularını tüketmek yerine, evde yapılacak hoşaf ve komposto gibi besinlerin tüketilmesi ameliyat olan kişi için daha sağlıklı olacaktır. İşlenmiş gıdalar arasında şeker ve gıda kimyasalları içeren hazır pakette bulunan gıdaların tüketilmesi vücudun sindirimini zorlaştıracağı için, günlük taze olan besinlerin tüketilmesi tercih edilmelidir.
 • Kabızlıktan kurtulmak için lifli olan gıdaların tüketilmesi, ameliyat sonrasındaki kabızlık problemini giderecektir. Kolay sindirilebilen ve sindirimi zor olmayan besinlerin tüketilmesi vücut için daha sağlıklı olur. Greyfurt, elma, şeftali, portakal, muz, armut gibi meyveler tüketilerek hem vücudun besin ihtiyacını karşılamak gerekir hem de sindirimi kolay olduğu için kabızlığın etkisini gidermektedir.
 • Ayrıca buğday ekmeği, çavdar miktarı yüksek olan yiyecekler tüketmek vücut için daha sağlıklı olacaktır. Bu sebeple esmer pirinç gibi ürünler kullanarak vücudun ve bağırsakların işleyişine yardımcı olmak gerekir. Gaz problemi yaşanıyor ise bu gıdaların da az tüketilmesi faydalıdır.
 • Ayrıca vücutta bulunan kabızlık probleminin giderilmesi için güçlü bağışıklık sistemi olması gerekir. Güçlü bağışıklık sistemini sağlamak için vücudun gerekli C vitamini ihtiyacının karşılanması gerekir. Bu sayede cilt yüzeyindeki yaraların iyileşmesi hızlanırken; vücutta bulunan elastin üretimi artar. Ameliyat dikişlerin bulunduğu bölgelerin gerilmesini önler. Portakal, lahana, çilek gibi yiyecekler ve bulunduğu için ameliyat sonrasında protein değeri yüksek olan yiyecekler tüketmek kabızlığı da giderecektir.
 • Ameliyat sonrasındaki kabızlığın giderilmesi için A vitamini olan gıdaların bolca tüketilmesi gerekir. Damarların gelişim sürecinde hızlandırdığı için hayvansal ve bitkisel gıdalar da bolca bulunur. Kuzu ciğeri, peynir, balık yağı gibi hayvansal gıdaların yanında; havuç ıspanak, patates gibi bitkisel gıdaların tüketilmesi kabızlığın giderilmesine yardımcı olacaktır.
 • Çinko değeri yüksek olan yumurta sarısı, baklagiller, kümes hayvanı, kepekli tahıllar, balık gibi vitaminler sayesinde vücudun çinko ihtiyacı karşılanır. Böylelikle kasların güçlenmesi sağlanırken; kabızlığın giderilmesi sağlanır.
 • Ayrıca protein bakımından yüksek olan balık, kırmızı et, tavuk, hindi gibi az yağ içeren protein kaynaklı besinler ameliyat sonrasında bolca tüketilmelidir.
 • Et ürünleri yerine soya fasulyesi gibi bitkisel kaynaklı ürünler vücudun protein ihtiyacını karşılayan gıdaların tüketilmesi ameliyat sonrasındaki kabızlığın giderilmesine yardımcı olacaktır. Ameliyat sonrasında kişide bulunan iştah azlığı kabızlık sebepleri arasındadır.
 • Kabızlık problemine karşı kullanılacak bazı krem ve ilaçlar sayesinde kabızlığın giderilmesi sağlanır. Ancak bağırsak sisteminin bu ilaçlara bağışıklık kazanacağı için, doğal yolla kabızlığın giderilmesi tercih edilir. Bu sebeple sıvı tüketimini artırmak daha sağlıklı olacaktır.
 • Ameliyat sonrası kabızlığı azaltmak için çorba gibi gıdaları bol bol tüketmek gerekir. Ayrıca su tüketimini artırarak ameliyat sonrası kabızlığı gidermek mümkün olacaktır.

Ameliyat Sonrası Kabızlık Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yağ Aldırma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yağ Aldırma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyin Sapı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyin Sapı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Epilepsi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Epilepsi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Topuk Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Topuk Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Guatr Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Guatr Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Güncel

Boğaz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Boğaz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6