Göğüs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Göğüs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göğüs ameliyatı, genellikle kadınların olmayı tercih ettikleri estetik amaçlı yapılan bir operasyondur. Kadınların bir bölümü göğüslerinin küçüklüğünden, bir bölümü büyüklüğünden, bazıları da sarkmış göğüslerinden şikâyet eder. Bu yüzden özgüven eksikliği yaşar, mutsuz olabilirler. Bazen estetik kaygılar duyarken, bazen de göğüslerinde fonksiyonel sorunlar yaşarlar. Bu yüzden estetik kapsamda yapılan göğüs büyütme, göğüs dikleştirme ve göğüs küçültme ameliyatlarını olmaya karar verirler. Göğüs ameliyatı tamamen kişinin isteği doğrultusunda yapılan bir operasyondur.

Kadınlar göğüslerine oldukça önem verirler. Çünkü işlevsel ve sosyal anlamı olan önemli organlardan biridir. Bebeklerin emzirilmesinde annelik sembolü haline gelen, cinsellikte önemli bir konumda olan göğüslerin, kadının vücudunda belirgin bir hat olması, kadınların göğüslerinin görünümleriyle ilgili daha titiz olmasına yol açar. Çevrenin bakışlarına maruz kalan, omuzların, kalça ve basenlerin hatlarını toparlayan, estetik bir vücut algısı oluşturan göğüsler, fazla büyük, küçük ya da sarkık olduklarında, kadınların göğüs ameliyatı olma kararı vermesine neden olur. Göğüsler kadının boyu, kilosu, kalçasının ve omuzların genişliğiyle beraber ele alınmalıdır. Göğüslerin mükemmel olması halinde, yine vücut hatlarıyla uyum içinde olması önemlidir. Göğüslerin şeklinin matematiksel bir konumu olamaz. Ancak dışarından tepesi meme başının oluşturduğu konikliği, göğüslerdeki sarkmanın alttaki oluşu geçmemesi, diri görünmesi, yandan bakıldığında damla şeklinin olması estetik olduklarını ve dışarıdan güzel göründüklerini gösterir. Bu nedenle göğüs ameliyatında göğüslerin kendine has şekli oluşturulmaya çalışılır.

Göğüs ameliyatı ne zaman yapılabilir?

Göğüslerin gelişimi ergenlikle başlar, 18 yaşlarında yetişkinlikteki görünümüne kavuşur. Bundan sonra göğüs ameliyatı yapılmasında sakınca olmaz. Ameliyat kişinin isteğine göre yapılsa da solunum zorluğuna neden olması, kadının psikolojisinin olumsuz etkilenmesi, ağrı, pişik, mantar gibi olumsuzlukların olması gibi etkenlerde kısa sürede ertelenmeden ameliyat kararı alınabilir. Ameliyatta göğüs dokusundan, göğüslerden kaynaklanan fiziksel ve ruhsal etkilerin giderilmesi ve kişinin mutlu olması hedeflenir. Ameliyatta tercih edilecek teknik, hastanın beklentilerini karşılayacak şekilde seçilir.

Göğüs ameliyatı hangi işlemlerin yapılmasını sağlar?

Göğüs büyütme ameliyatı: bu göğüs ameliyatında hastanın kendi dokusundan ya da özel üretilen göğüs protezlerinden kullanılabilir. Hastanın kendi dokusu kullanılacaksa, göğüsleri büyütmek için alınan yağ dokusu göğüslere enjekte edilir. Bu miktar göğüslerin istenen büyüklüğe kavuşmasını sağlar. Ancak bu yöntem uzun dönemde sorunlar çıkaracağından pek tercih edilmez.

Göğüs büyütme için en fazla meme protezleri kullanılır. Protezler meme çevresinde olan koyu kısımdan, altından, alt kıvrımdan, nadiren göbekten kesi yapılarak yerleştirilir. Protezin yerleştirildiği yer meme dokusu altı ya da göğüs kasının alt kısmıdır. Bu yöntemlerin her biri farklı avantajlara ve dezavantajlara sahiptir. Hastanın durumuna göre cerrah tarafından uygun görülen teknik kullanılır. Kullanılan göğüs protezlerinin dışı genellikle silikon kılıf kaplıdır. İçinde serum, yağ ya da silikon jel kullanılabilir. Bazıları yerleştirildiği yerde şişirilirken, bazıları da sabit hacimli olur. En çok silikon jelle dolu protezler kullanılır. Protezlerin şekli de göğüslerin anatomisine uygun olarak, damla ya da yuvarlak şekilli olabilir. Göğüs büyütme ameliyatı göğüslerde dolgunluğu arttırmayı, kadının özgüvenini sağlamayı ve göğüslerin orantılı büyüklüğe gelmesini sağlayarak, vücut görünümünü dengelemeyi hedefler. Ancak bu göğüs ameliyatları göğüslerinde şiddetli sarkma olan kadınlara tek başına uygulanmamalıdır. Yanında göğüs dikleştirme ameliyatı da yapılmalıdır.

Göğüs küçültme ameliyatı: Büyük göğüslerden yakınan ve bu yüzden sağlık sorunları olan kadınların tercih ettiği göğüs ameliyatıdır. Yine farklı teknikler kullanılarak, göğüsler istenen boyutlarda küçültülür. Eğer meme başı çevresinden yapılırsa, ameliyattan kalan iz az olur. Bu ameliyatlarda süt bezleri ile bunları meme başına ulaştıran kanallar olumsuz etkilenebilir. Bu göğüs ameliyatlarının göğüs kanseri gelişme riskini %40 oranında azalttığı da belirlenmiştir. Göğüslerde asimetri varsa, ameliyatla büyük oranda düzeltilebilir, sarkıklık azaltılır. Aynı anda göğüs dikleştirme ameliyatı da yapılabilir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı: bu göğüs ameliyatları hem büyük göğüslere hem de küçük olanlara yapılabilir. Çünkü büyük göğüslerde direkt sarkma etkisi olurken, küçüklerde de gebelik, emzirme, hormonların etkisi, kilo verme gibi etkenler sarkmaya yol açabilir. Göğüs sarkmasında göğüslerin diriliği kaybolur, adeta sönen bir balona benzer. Bu göğüs ameliyatında göğüslerin büyüklüğü değiştirilmez, sadece sarkma etkisi giderilir. Göğüs büyütme ve küçültme ameliyatlarıyla aynı anda dikleştirme ameliyatı da yapılabilir. Bazı yöntemler kullanılarak, lokal anestezi altında bile dikleştirme ameliyatı yapılabilir.

Göğüs Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalp Nakli Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalp Nakli Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Epilepsi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Epilepsi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diz Kapağı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diz Kapağı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kasık Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kasık Fıtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Çeşitleri Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Çeşitleri Riskleri ve Sonrası

Güncel

Açık Fıtık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Açık Fıtık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Alt Çene Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Alt Çene Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6