Ameliyat Sonrası Ödem Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ameliyat Sonrası Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Ameliyat Sonrası Ödem, deri ve diğer dokular arasında hücrelerin fazladan su tutması nedeniyle deri altında oluşan şişliğe ödem adı verilir. Genelde bir rahatsızlıktan sonra meydana gelen bu şişlikler vücudun gösterdiği dışa dönük bir belirtisi halinde kompleks olarak da değerlendirilir. Göz kapaklarında, ayaklarda, ayak bileklerinde, el parmaklarında ve karın bölgesinde de hissedilebilir. Ödem sadece el, ayak ya da ayak bileği gibi bölgelerde değil vücudun genelinde etkili olabilir. Bunun oluşması beslenme kaynaklı olabileceği gibi, ameliyatta vücuda yapılan müdahale sonucunda da tepki olarak ortaya çıkabilir.

Kan damarları, hücreler, karın boşluğu, akciğer, kalp, böbrek, beyin ve hatta bağırsaklarımızda da oluşabiliyor. Çoğu zaman ameliyat veya bir cerrahi işlemden sonra ödemlerin oluştuğu görülmektedir. Ancak ameliyat sonrası oluşan ödemler belirli bir süre sonunda kendiliğinden de geçmesini sağlar. Ameliyat sonrası ödem tedavisi sağlıklı ve dengeli beslenmeyle gerçekleşir. Ayrıca ameliyat sonrası oluşan ödemlerin önlenmesi için yapılacaklardan en önemlisi düzenli spor ve egzersizdir. Hayatına hareket vermesi anlamında bu ödemlerin geçmesini ve azalmasını sağlamaktır. Hastaların tedavi sürecinde iyi bir moral ile iyileşmeleri daha kolay olacaktır.

Ameliyat Sonrası Ödem Belirtileri; Ödemin belirtileri bulunduğu bölgeye göre değişir. Ödemli dokular şişkin ve soluk görünür. Deri gergin ve parlak bir görünüm içerisindedir. Doğal kıvrımlar kaybolur. İlerlemiş durumlarda doku yıkımı da meydana gelebilir. Deri altı dokularının ödemi kolaylıkla anlaşılır. Ödemli bölgeye parmakla bastırıldığı zaman bir süre kaybolmayan çukurluk oluşur. Bu basit uygulama hafif ödemlerin olduğunu göstermektir. Vücudun farklı bölgelerinde ödem toplanabilir. Yani kalp yetersizliği, böbrek yetersizliği ve sürekli oturmaya bağlı ödemler yer çekimi etkisi ile ayak bileği ve ayaklarda oluşabilir. Damar tıkanıklığı veya toplardamara baskı yapan nedenlere bağlı ödemler ise tek kol veya tek bacakta şişme ile kendini belirgin olarak gösterebilir. İç organlarda sıvı birikmelerine bağlı ödemler, organla ilgili bulgular verir. Yani akciğer ödeminde nefes darlığı meydana gelebilir.

Ameliyat Sonrası Ödem Tedavisi; Ödemin vücuttan atılması için bol miktarda su tüketilmesi gereklidir. Tuz ve şeker tüketimi azaltılmalıdır. Süt ve süt ürünleri bol miktarda tüketmeye özen gösterilmelidir. Egzersiz yapılmalıdır ve bol bol hareket etmek gereklidir. Ödem söktürücü çaylar ve kürler uygulanmalıdır. Alkol, sigara ve asitli içecek tüketimi azaltılmalıdır. Vücuttan su atmaya yardımcı olan sebzeler ve meyveler en iyi besin kaynağıdır. Bunları tüketildiği zaman vücutta azalan su miktarını dengeler. Lifli gıdalar sindirimi kolaylaştırdığı için vücudu ideal kiloda tutmasını sağlamaktadır.

Ameliyat Sonrası Ödem Yorumları

soru

asli

23 Nisan 2024 Salı

ben bir ay once menüsküs ameliyati oldum fakat halen desteksiz yuruyemiyorum birde çok şişlik oldu yani ödem oldu ne yapmaliyim

Cevap yaz
cevap

Tamerkin

23 Nisan 2024 Salı

Merhaba diz bölgeleri çok yavaş iyileşen bölgelerden biridir. Bol bol kemik suyu tüketmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca eklemlerin etkilenmesi nedeni ile ödem toplanarak şişmesi ve ağrı görülmesi normaldir. Bu durumlarda dizinizi birkaç ay boyunca zorlamamanız çok önemlidir. Sanki bir kırık varmış gibi dizinize önem göstermelisiniz.

cevap

Yalınalp

23 Nisan 2024 Salı

Ameliyat sonrası ortaya çıkan ödem için bol miktar da su tüketmek faydalı olabilir. Ayrıca şeker ve tuz kullanımı azaltılmalıdır. Düzenli olarak egzersiz yapılarak süt ve süt ürünlerinin kullanımı arttırılmalıdır. Ödem söktürücü bitkisel ürünler tüketilmeli ve bol miktarda meyve sebze tüketilmelidir. Eğer tüm bunlar yetersiz kalırsa doktora gidilerek tedavi olunmalıdır

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Katarakt Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Katarakt Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Kemeri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Kemeri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalp Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalp Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Açık Beyin Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Açık Beyin Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omurilik Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omurilik Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Longo Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Longo Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Diz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6