Meme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
22 Haziran 2024

Meme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Meme Ameliyatı

Meme ameliyatı, estetik amaçlar doğrultusunda yapılabileceği gibi, meme kanseri tedavisinde de önemli bir yere sahiptir. Meme kanseri tedavisinde, meme dokusundaki tümörlü dokunun cerrahi müdahale ile çıkarılması gereklidir. Ameliyat sonrasında radyoterapi, hormonoterapi ve kemoterapi gibi lokal tedavilerin uygulanmasıyla meme kanseri başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Ameliyatla tümör vücuttan uzaklaştırılır. Eğer kanserli doku memede belirli bir bölgede bulunuyorsa, ameliyat sırasında meme dokusunun tamamı alınmayabilir. Böyle bir durumda hastaya koruyucu ameliyat yapılabilir ve tümör lokal olarak kontrol altına alınır. Meme kanserinde tümörün çıkarılması her zaman yeterli başarıyı sağlamaz. Koltuk altı lenf bezlerinden de doku örneği alınarak incelenir. Bu işlem meme ameliyatı sırasında birlikte yapılır. Yayılım olduğu tespit edilirse, meme kanseri tedavisinde farklı yaklaşımlar uygulanır.

Meme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme kanserinin tedavisinde en yaygın başvurulan yöntem cerrahidir. Tedavide uygulanan ameliyat türleri çeşitlidir. Ameliyatın faydalı etkileri, riskleri ve sonucunda kadının dış görünümüne etkisi doktor tarafından hastaya anlatılır. Meme ameliyatının türleri şunlardır:

Meme Alınmadan Uygulanan Ameliyat

Bu ameliyatta kanserli doku alınır, ancak meme dokusu korunur. Bu koruyucu bir ameliyattır. Parsiyel mastektomi, lumpektomi ve segmental mastektomi olarak tanımlanan bu ameliyat türleriyle kanserli hücrelerin yayılımı kontrol altına alınır. Koltuk altı lenf bezlerinden doku örneği alınarak incelenir. Bu işlem koltuk altı lenf bezi disseksiyonu olarak adlandırılır. Meme dokusunda kalabilecek hücreler için radyoterapi tedavisi uygulanır.

Mastektomi

Bu ameliyatta meme dokusu koltuk altı lenf bezleriyle birlikte alınır. Hastalara ameliyatın ardından radyoterapi tedavisi yapılır. Yapılan araştırmalara göre, ilk ve ikinci evredeki meme kanseri olgularında radyoterapi tedavisiyle birlikte meme dokusunun çıkarılmadığı ameliyat ve mastektomi ameliyatının aynı oranda yararlı olduğu görülmüştür. Meme kanserinde yeni cerrahi girişimler de bulunmaktadır. Bunlardan biri, sentinel lenf bezi biyopsisi ile ameliyat sırasında sentinel lenf bezinin çıkarılmasıdır. Kanserin en çok yayılım gösterdiği alanlar lenf bezleridir. Bu lenf bezi, kanserli hücrelerin ilk yayıldığı alandır. Kanserli tümöre yakın olan alana enjekte edilen mavi boya ya da radyoaktif madde sayesinde, maddenin aktığı ilk lenf bezi ameliyatla çıkarılır. Doku patolojide incelenerek içerisinde kanserli hücreler araştırılır. Eğer kanser tespit edilmezse, başka lenf bezlerinin çıkarılmasına gerek kalmaz. Bundan sonra meme dokusundaki kanserli tümör ameliyatla çıkarılır. Meme ameliyatında sadece tümörlü doku ile etrafındaki sağlıklı dokulardan bir kısmı tedbir amaçlı çıkarılır. Gerekli görülürse koltuk altı lenf bezleri de ameliyat sırasında çıkarılır.

Koltuk Altı Diseksiyonu

Bu ameliyat, kanserli dokunun koltuk altı lenf bezlerini etkileyip etkilemediğini tespit etmek için yapılır. Lenf bezleri çıkarıldığında, mikroskobik inceleme yapılır. Bu tespit adjuvan tedavide oldukça önemlidir. Lenf bezlerinin bir kısmının daha önceden çıkarılmış olması, kanserin yayılımına engel değildir. Bu yüzden operasyon, faydalı kabul edilen meme ameliyatları arasındadır.

Meme Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ameliyat Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Riskleri ve Sonrası

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kedi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kedi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kifoz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kifoz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bypass Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bypass Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Açık Varis Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Açık Varis Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Guatr Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Guatr Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Güncel

Burun Ameliyatı Sonrası Kanama Nedenleri

Burun Ameliyatı Sonrası Kanama Nedenleri

Güncel

Bel Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bel Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6